Преди да се заемете с мисията си да създадете едно хубаво HDR изображение, ще ви трябват няколко неща. За най-добри резултати, ето какво препоръчвам:
- Камера, за предпочитане с функция за автоматична корекция на експонация (Auto Exposure Bracketing - AEB). AEB не е необходим на 100 процента, но без него ще трябва да коригирате ръчно настройките на камерата между всеки изстрел, което увеличава шансовете за преместване на камерата и времето, необходимо за заснемане на сериите - увеличаване вероятността обектите ви да се движат или да промени позициите си. Ако вашите снимки не са направени правилно, окончателното HDR изображение вероятно ще излезе странно.
- Статив или друг вид стабилизатор. Можете да заснемате кадрите ръчно, ако е необходимо, но най-вероятно ще имате проблеми с изравняването на изображенията по-късно, така че за най-добри резултати определено се препоръчва статив. Вярно е, че някои софтуерни програми за HDR са снабдени с функции за приспособяване на изображението, но те не винаги работят перфектно, така че като цяло най-добрият план е да се предприемат необходимите мерки, за да се осигури стабилен изстрел.
- HDR софтуер за смесване на снимки. Съществуват редица различни програми, които ще свършат работата, но общият консенсус сред общността на HDR фотографията е, че Photomatix е една от по-добрите опции. Този софтуер е мощен, бърз и пълнофункционален, но тези функции се предлагат на цена: $ 99 за пакета Pro и $ 39 за пакета Essentials. Друг много популярен софтуер е Aurora HDR ($ 89). Очевидно тези програми не са идеални, ако просто искате да се потопите в HDR безкрайността и да експериментирате, така че за тези от вас, които търсят добра безплатна опция, препоръчвам Luminance HDR, Luminance е една от най-способните и гъвкави HDR програми, които познаваме, въпреки факта, че не струва нито стотинка. Той предлага шест различни алгоритми за смесване на снимки, с които да се забавлявате, така че, без значение дали искате да имате по-реалистично или сюрреалистично изображение, трябва да можете да го постигнете с Luminance. Тези програми са добро място за стартиране, но имайте предвид, че след като веднъж сте слели изображенията заедно отново ще имате работа, и нищо не ви спира да използвате други програми, за да постигнете допълнителни ефекти.
- Какъв тип изображения използвате за HDR? HDR изображението е 32-битово изображение. Това означава, че изображението може да има безкраен брой различни тонове и нива на яркост. Трябва да създадем възможно най-добрите изображения, които да ни оставят възможно най-много информация. Тъй като никой фотоапарат не снима с 32 бита, трябва да се справим с възможностите, с които разполагаме. Това означава, че снимате RAW или Tiff изображения, тъй като тези формати са способни да създадат 16-битови файлове, което, макар и не безкрайно, ни дава около 64 000 различни нива на информация. Можем ли да използваме JPEG файлове? Можете, но тъй като JPEG са само 8-битови, те са способни само на 255 различни нива на информация. Макар че те изобщо не са оптимални, те могат да бъдат използвани.
- Колко експозиции ще ми трябват и колко раздалечени трябва да са те? В повечето случаи са необходими 3 експозиции и е достатъчно 2 спирки или 2 EV разстояние. Ако имате слънце в изстрела или ярка слънчева светлина, трябва да използвате повече. Обичам да снимам поне 5 изстрела и да ги оставя само на 1 спирка, за по-реалистичен външен вид, което може или не може да бъде това, което искате от вашата снимка. Така, че тлябва да експериментирате. Хубаво е да направите повече изстрела, а след това, ако прецените, че не са ви нужни всички изображения, може да изтриете някои от тях.